ovobiovita

Badania naukowe

Profesor Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od lat bada kurze jaja. I od lat udowadnia, że są najdoskonalszym produktem natury-swoistą kapsułą życia. Nie może być inaczej skoro w jaju są wszystkie składniki niezbędne do wytworzenia życia. Podobnie jak łono matki, jajo zawiera wszystko czego potrzebuje zarodek, by przeistoczyć się w zdrowe i silne pisklę.

Jajo jest wyjątkowo bogate w składniki konieczne by organizm prawidłowo funkcjonował: aminokwasy, minerały, witaminy z grupy B (szczególnie B12 i ryboflawina), witaminy A, D, E, żelazo, pełnowartościowe białko i fosfolipidy. Niestety w takiej zwykłej, spożywczej formie jaja, tych wszystkich substancji jest zbyt mało by mogły mieć działanie lecznicze dla organizmu. Dopiero wyizolowanie tych składników i zwiększenie ich koncentracji pozwala na wykorzystanie jaj w celach medycznych. Dziś, po latach badań i dzięki innowacyjnym technologiom, możemy wreszcie pozyskiwać z jaj biosubstancje, z których już tworzone są suplementy diety, a w przyszłości leki. To nowy wymiar medycyny opartej na naturze. Stworzymy mocną pozycję Polski na światowym rynku suplementów diety i preparatów biomedycznych opartych na naturalnych surowcach

Wypowiedź prof. T. Tiszki

W ciągu ostatnich kilku lat prof. Trziszka, wraz z innymi naukowcami, odkrył nadzwyczajne właściwości kurzych jaj. Wykazano m.in., że treść jaja może zostać wykorzystana nie tylko jako surowiec spożywczy, ale przede wszystkim jako materiał wyjściowy do produkcji nutraceutyków, preparatów biomedycznych, kosmetycznych oraz biosubstancji do utrwalania żywności. Było to możliwe głównie dzięki wielomilionowym nakładom na jeden z największych projektów badawczych w historii polskiej nauki „Ovocura”, którego pomysłodawcą i twórcą był prof. Trziszka, a który realizowany był we Wrocławiu przez Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. 

W wyniku realizacji projektu uzyskano łącznie 17 patentów, zgłoszeń patentowych i instrukcji technologicznych, opublikowano 36 oryginalnych prac twórczych oraz 58 artykułów naukowych i prezentacji na konferencjach. Niektóre z nich otrzymały prestiżowenagrody, m.in. na: 40. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji w Genewie czy Nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Dokonania naukowców zyskały też najwyższe uznanie na świecie- przede wszystkim na innowacyjnych rynkach Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Kanady.

Przeczytaj artykuły:

kapsula życia
ovobiovita

© Wszelkie prawa zastrzeżone 2018 Ovobiovita

www.ovobiovita.com