Badania naukowe

Czysta natura – najsolidniejszy fundament

Profesor Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od lat bada kurze jaja i od lat udowadnia, że są najdoskonalszym produktem natury – swoistą kapsułą życia. Jajo to produkt biologicznie kompletny, znajdują się w nim wszystkie składniki niezbędne do powstania życia.

Jajo jest wyjątkowo bogate w składniki konieczne, by organizm prawidłowo funkcjonował: aminokwasy, minerały, witaminy z grupy B (szczególnie B12 i ryboflawina), witaminy A, D, E, żelazo, pełnowartościowe białko i fosfolipidy. Niestety w takiej zwykłej, spożywczej formie jaja, tych wszystkich substancji jest zbyt mało, by mogły mieć działanie lecznicze dla organizmu. Dopiero wyizolowanie tych składników i zwiększenie ich koncentracji pozwala na wykorzystanie jaj w celach medycznych. Dziś, po latach badań i dzięki innowacyjnym technologiom, możemy wreszcie pozyskiwać z jaj biosubstancje, z których już tworzone są suplementy diety, a w przyszłości leki. To nowy wymiar medycyny opartej na naturze. Stworzymy mocną pozycję Polski na światowym rynku suplementów diety i preparatów biomedycznych opartych na naturalnych surowcach

Wypowiedź prof. T. Trziszki

 

Badania naukowe to jedna z kluczowych kwestii w firmie o charakterze innowacyjnym.

To właśnie dzięki nim możemy tworzyć nowoczesne i skuteczne preparaty.

 

Tajemnica kurzego jaja

W ciągu ostatnich kilku lat prof. Tadeusz Trziszka wraz z innymi naukowcami odkrył nadzwyczajne właściwości kurzych jaj. Wykazano m.in., że treść jaja może zostać wykorzystana nie tylko jako surowiec spożywczy, ale przede wszystkim jako materiał wyjściowy do produkcji nutraceutyków, preparatów biomedycznych, kosmetycznych oraz biosubstancji do utrwalania żywności.

Owoc pracy naukowców

Było to możliwe dzięki wielomilionowym nakładom na jeden z największych projektów badawczych w historii polskiej nauki „Ovocura”, którego pomysłodawcą i twórcą jest prof. Tadeusz Trziszka, a który realizowano we Wrocławiu przez Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. W wyniku podjętych w ramach projektu badań uzyskano łącznie 17 patentów, zgłoszeń patentowych i instrukcji technologicznych. Opublikowano 36 oryginalnych prac twórczych oraz 58 artykułów naukowych i prezentacji na konferencjach. Niektóre z nich otrzymały prestiżowe nagrody, m.in. na 40. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków i Innowacji w Genewie, także Nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej. Dokonania wrocławskich naukowców zyskały najwyższe uznanie na świecie. Wyniki ich badań  spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem na innowacyjnych rynkach Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Przeczytaj artykuły:

substancje_biologicznie_aktywne_w_jaju
skladniki_jaja_przeciw_chorobom_cywlizacyjnym_EN
aktywnosc_biologiczna_ovofosfolipidow_ML
Profil_kwasow_tluszczowych_ovofosfolipidy_LT
obnizanie_cisnienia_krwi_-ovofosfolipidy_LT_EN