Surowce

Poznanie, zrozumienie i docenienie wyjątkowego charakteru oraz właściwości prozdrowotnych serii Ovobiovita z całą pewnością ułatwią rzetelnie przygotowane i przejrzyście zaprezentowane informacje o składnikach tych suplementów diety. Bogactwo surowców wykorzystanych do stworzenia tej unikatowej kolekcji preparatów nie ma sobie równych – od maceratów i ekstraktów roślinnych, po olejki eteryczne i opatentowane przez wrocławskich naukowców ovofosfolipidy.

Preparaty z serii Ovobiovita oparte są wyłącznie na naturalnych surowcach, do których zalicza się bogata gama maceratów i ekstraktów roślinnych. Wśród nich wymienić należy ekstrakt z kłącza kurkumy wykazujący bardzo silne działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe, ekstrakt z korzenia eleuterokoka (żeń-szenia syberyjskiego) od dawna stosowany w tradycyjnej medycynie wschodniej Azji. Udowodniono jego multifunkcjonalne właściwości m.in. przeciw zmęczeniowe, antystresowe oraz wzmacniające odporność.
Na uwagę zasługują również olejki eteryczne pozyskane z roślin powszechnie znanych i od dawna uznanych za niosące zdrowie i witalność. Tu na szczególną uwagę zasługuje mięta pieprzowa.

Pozyskany z niej mentol powoduje blokowanie kanałów wapniowych, co w konsekwencji prowadzi do rozluźnienia mięśni. Stanowi naturalny ich bloker i może być wykorzystywany w leczeniu chorób sercowo – naczyniowych – zaburzeń rytmu i nadciśnienia. Z kolei pozyskiwany z cedru olejek jest środkiem zalecanym w dolegliwościach układu moczowego. Ponadto wykazuje aktywność antydrobnoustrojową. Natomiast olej z kardamonu inhibuje wzrost Helicobacter pylori odpowiedzialnej za ostre i przewlekłe zapalenie żołądka.

Odrębną i jednocześnie również bardzo istotną grupą składników, z których powstają preparaty z serii Ovobiovita są ovofosfolipidy. Fosfolipidy należące do grupy lipidów złożonych zawierających w swojej budowie cząsteczkę kwasu fosforowego są jednymi z najcenniejszych z biologicznego punktu widzenia związków o właściwościach prozdrowotnych, niezbędnych dla życia człowieka. Występują one powszechnie w świecie organizmów żywych: począwszy od ssaków, roślin czy drożdży, aż do nieskomplikowanych form prokariotycznych. Najbogatszymi źródłami fosfolipidów są tkanka nerwowa, wątroba, żółtka jaj oraz nasiona roślin oleistych, szczególnie soi i rzepaku. Fosfolipidy z żółtka jaja kurzego charakteryzują się wyższą zawartością fosfatydylocholiny względem pozyskiwanej z materiału roślinnego. Szczegółowe zestawienie wszystkich substancji wchodzących w skład preparatów Ovobiovita wraz z ich właściwościami oraz podziałem na rodzaje przedstawiamy poniżej.