Wzbogacone ovofosfolipidy

czyli jak powstaje „jajo wzbogacone” bogate w lecznicze biosubstancje oraz jak z tego jaja pozyskuje się „Wzbogacone Ovofosfolipidy”.

Naukowcy są zgodni: jajo to skarbnica najcenniejszych substancji, dzięki którym współczesna medycyna jest w stanie podjąć działania w prewencji i w walce  z chorobami cywilizacyjnymi. Niestety w zwykłej spożywczej formie jaja, jakie spożywamy na co dzień, tych niezwykle ważnych i korzystnych dla naszego organizmu biosubstancji, jest zbyt mało, żebyśmy mogli mówić o właściwościach prozdrowotnych.

Znając życiodajne cechy kurzych jaj, uczeni badali możliwości naturalnego sposobu, którym można by jeszcze bardziej podnieść ich medyczną wartość. Tak w efekcie projektu “Ovocura” powstały „jaja wzbogacone”, których sekret tkwi w doborze odpowiednich warunków chowu oraz w prowadzonym pod ścisłym nadzorem procesie żywienia kur. Hodowla odbywa się tylko w jednej, spełniającej najwyższe wymogi, fermie kur w Polsce. Nioski dostają paszę o opatentowanym składzie, opartą na naturalnych składnikach. Są to preparaty z torfu, olej rzepakowy, olej lniany oraz algi morskie. W efekcie uzyskuje się jaja, które oprócz zwiększonej zawartości witamin, są 12-krotnie bogatsze w kwasy tłuszczowe omega-3.

Zawartość “wzbogaconych jaj” jest suszona,  a z żółtka, w specjalnym, opatentowanym procesie technologicznym pozyskiwane są unikalne „Wzbogacone Ovofosfolipidy”.

„Wzbogacone Ovofosfolipidy” posiadają znacznie wyższą wartość prozdrowotną i biomedyczną w porównaniu do preparatów zawierających fosfolipidy pochodzenia roślinnego. Wynika to przede wszystkim z odmiennego składu kwasów tłuszczowych w strukturze ovofosfolipidów. W fosfolipidach pochodzenia roślinnego (np z soi)  jedynym reprezentantem kwasów tłuszczowych omega-3 jest wyłącznie kwas typu ALA (alfa linolenowy), natomiast w przypadku ovofosfolipidów paleta kwasów omega-3 jest znacznie szersza.  Ovofosfolipidy poza kwasami ALA, zawierają również najbardziej cenne dla życia kwasy tłuszczowe DHA (dokozaheksaenowe),  a w “jajach wzbogaconych” również kwas EPA (eikozapentaenowy). Ponadto przyswajalność “Wzbogaconych Ovofosfolipidów” jest nieporównywalnie większa w stosunku do innych preparatów w których kwasy tłuszczowe EPA i DHA występują w formie trójglicerydów.

WZBOGACONE OVOFOSFOLIPIDY posiadają znacznie wyższą wartość prozdrowotną i biomedyczną niż preparaty z fosfolipidami pochodzenia roślinnego.

Istotne jest również, że dostępne handlowo preparaty lecytyny sojowej nie mogą być stosowane przez pewną grupę osób uczulonych na białko sojowe, którym preparaty lecytynowe mogą być zanieczyszczone, stąd też ovofosfolipidy z żółtka jaj stanowią atrakcyjną alternatywę. Posiadają też znacznie większe spektrum zastosowań nutraceutycznych i biomedycznych.

Tego niezwykle cennego składnika, jest tak niewiele, że do wyprodukowania jednej butelki preparatu OVOBIOVITA Initium (250 ml),  który zawiera 42.5g ovofosfolipidów (17%) niezbędne jest wykorzystanie aż 30 szt. „jaj wzbogaconych”.