Po rozpoczęciu stosowania preparatu zmniejszył mi się apetyt – mniej więcej o 1/3 . Kiedy przestałam brać preparat na około 2 tygodnie zauważyłam, że mam większe łaknienie. Czy to może mieć z

Odpowiedź Eksperta:

Preparat OVOBIOVITA® Initium zawiera miód, oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe (np. rokitnikowy, lniany), tran i fosfolipidy, które hamują ośrodek łaknienia. Fosfolipidy i oleje, w tym tran, pobudzają wydzielanie żółci, enzymów fosfolipaz i fermentów lipolitycznych. Nasycenie treści żołądka i jelit fosfolipidami, kwasami tłuszczowymi i ich glicerydami, a także miodem oraz enzymami i żółcią – na drodze odruchowej blokuje potrzebę spożywania pokarmu (ośrodek łaknienia w mózgu oraz ośrodki wegetatywne, np. poprzez nerw błędny). Efektem tego jest zmniejszenie apetytu i chęci spożycia pokarmu. Taki stan w naturalnych warunkach (gdy ustrój jest zdrowy) powinien trwać od 3 do 4 godzin. Czas ten może ulec wydłużeniu przy piciu większej ilości napojów słodzonych, albo bogatych w sacharydy.

U osób spożywających znaczne ilości pokarmów (rozciągnięcie żołądka, przyzwyczajenie do sytości) stan zahamowania łaknienia po spożyciu OVOBIOVITA Initium® nie występuje lub jest krótkotrwały, tak jak po wypiciu niewielkiej ilości oliwy lub tranu, albo spożyciu żółtka surowego (30-40 minut).